Szyna relaksacyjna
Stres, napięcie i niepokój często dają o sobie znać pod postacią bruksizmu, tzn zaciskania, zgrzytania lub tarcia zębami. Ma to bardzo niekorzystny wpływ dla zdrowia pacjenta: powoduje ścieranie się i bolesność zębów a w konsekwencj nawet ich utratę, niszczenie wypełnień i uzupełnień protetycznych, bóle głowy i stawu skroniowo- żuchwowego.
Zwykle pacjenci nie zdają sobie sprawy z nadmiernego zaciskania zębów.
Rozwiązaniem tego problemu jest szyna relaksacyjna. Jest ona wykonana indywidualnie a przez to idealnie dopasowana do zgryzu. Zrobiona jest z tworzywa sztucznego o optymalniej dla potrzeb pacjenta grubości i twardości. Zakłada się ją na czas snu w celu ochrony zębów przed nadmiernym działaniem sił a także w celu wykonania deprogramacji mięśnowej- „nauczenia ” mięśni żucia prawidłowego przywodzenia żuchwy, bez wytwarzania podświadomie nadmiernych sił.
Indywidualne szyny dla sportowców- są doskonale dopasowane do zgryzu pacjenta. Dzięki temu zapewniają wysoką ochronę zębów podczas urazów. Stabilizują także żuchwę w stosunku do szczęki. Nie ograniczają oddychania przez usta.