Picie kawy, herbaty, wina, palenie tytoniu sprawia, że zęby tracą swój blask i świeży wygląd- przebarwiają się i ciemnieją, Dodatkowo po każdym posiłku na zębach pozostaje cienka warstewka pokarmu i bakterii, która jeśli nie zostanie w porę usunięta prze bardzo staranne szczotkowanie, zamienia się w kamień nazębny. Powierzchnia kamienia jest porowata- gromadzą się w niej ogromne ilości drobnoustrojów – wiele o szkodliwym działaniu na zdrowie człowieka. Jego obecność powoduje choroby dziąseł i zębów, a nawet może prowadzić do ich utarty.
Regularnie przeprowadzany scaling pozwala na skuteczne pozbycie się kamienia a przez to przywrócenie zdrowego środowiska jamy ustnej i zapobiega chorobom dziąseł i zębów.
Zabieg te powinien być wykonywany co ok pół roku, bądź częściej, u osób spożywających często kawę, herbatę lub wino, z tendencją do przebarwień, szybkiego odkładania się kamienia oraz u palaczy tytoniu,
Uwaga! Zabieg scalingu ma szczególne znaczenie u kobiet planujących zajście w ciążę. Powinien zostać także wykonany przed zabiegami chirurgicznymi, przed założeniem stałych aparatów ortodontycznych i podczas ich noszenia, przed wybielanie zębów.