Diagnostyka RTG Pozwala na znacznie dokładniejszą analizę obrazu niż konwencjonalna metoda zdjęć na kliszy. Używamy nowoczesnego czytnika firmy Dur, który pozwala na przeniesienie zdjęcia na ekran komputera zaraz po jego wykonaniu. Ponad to użycie fosforowych płyt obrazowych maksymalnie zmniejsza dawkę promieniowania na jakie narażony jest pacjent.

W naszej klinice zdjęcia rtg (zębowe, skrzydłowe, zgryzowe) wykonujemy zaawansowaną techniką cyfrową- bezpieczniejszą i dokładniejszą od konwencjonalnej. Używamy nowoczesnego czytnika firmy Dur, który pozwala na przeniesienie zdjęcia na ekran komputera zaraz po jego wykonaniu, dzięki temu mogą być analizowane za pomocą specjalnego programu. Ponad to użycie fosforowych płyt obrazowych maksymalnie zmniejsza dawkę promieniowania na jakie narażony jest pacjent.

Zdjęcia takie mają ogromną wartość diagnostyczną:

  • pozwalają uwidocznić próchnicę nie widoczną podczas badania wewnątrzustnego,
  • wykryć obecność zmian okołowierzchołkowych i innych nieprawidłowości widocznych w tkankach twardych oraz ocenić ich postęp bądź efekty leczenia,
  • zakwalifikować ząb do ekstrakcji lub leczenia kanałowego.

Pantomogram (zdjęcie pantomograficzne)

to szerokie, poglądowe zdjęcie twardych struktur jamy ustnej, tzn. wszystkich zębów, kości szczęki i żuchwy, stawów skroniowo-żuchwowych oraz części zatok szczękowych.

Badanie wykonywane z uzyciem pantomografu cyfrowego jest zupełnie niebolesne i trwa kilkanaście- kilkadziesiąt sekund. Pacjent opiera zęby o specjalny zgryzak, zostaje ustawiony w odpowiedniej pozycji z wyprostowanymi plecami i poproszony o nie poruszanie się i nie oddychanie przez krótką chwilkę. W tym czasie aparat zatacza łuk wokół głowy pacjenta. Zdjęcie od razu jest wczytywane przez komputer i gotowe do obejrzenia.

Pantomogram ma wiele zastosowań:

  • wykrywanie próchnicy, zmian okołowierzchołkowych, zębów zatrzymanych, nadliczbowych,
  • ocena poglądowa przed leczeniem implantologicznym, ortodontycznym i protetycznym,
  • ocena leczenia kanałowego, urazów wad rozwojowych i nowotworów.

Do wykonania pantomogramu cyfrowego potrzebna jest o ok 70% mniejsza dawka promieniowania niż do zrobienia pantomogramu konwencjonalnego – na kliszy. Jest to zatem znacznie bezpieczniejsza metoda.