Stomatologia zachowawcza to dział stomatologii, który zajmuje się profilaktyką i leczeniem próchnicy zębów.

W zakres usług oferowanych z tej dziedziny wchodzą:

Specjalistyczna Konsultacja stomatologiczna

Kompleksowa i profesjonalna konsultacja stanu jamy ustnej powinna obejmować diagnostykę rentgenowską*- zdjęcie pantomograficzne potocznie nazywane zdjęciem panoramicznym oraz badanie stomatologiczne. Lekarz stomatolog dokonuje badania jamy ustnej bazując równolegle na zdjęciu rentgenowskim. Dzięki temu dokonuje oceny stanu uzębienia oraz struktur otaczających takich jak kości, stawy skroniowo-żuchwowe czy zatoki szczękowe. Umożliwia to również wykrycie wszelkich nieprawidłowości takich jak zmiany okołowierzchołkowe, zęby zatrzymane, zęby nadliczbowe, zęby nieprawidłowo przeleczone czy wady rozwojowe.

W czasie konsultacji lekarz prowadzący określa także stan higieny pacjenta. Kompleksowa konsultacja obejmuje przedstawienie planu leczenia dopasowanego indywidualnie do oczekiwań i potrzeb pacjenta wraz z kosztorysem uwzględniającym możliwości danego pacjenta.

* współczesna, nowoczesna aparatura do diagnostyki rentgenowskiej wykorzystuje najniższe z możliwych promieniowanie rentgenowskie dzięki czemu nie jest ono szkodliwe a pozwala na wczesne wykrycie zmian i uniknięcie ich konsekwencji.

Higienizacja

Doskonała higiena jamy ustnej to sposób na zachowanie zdrowego uśmiechu. Zazwyczaj pacjenci skupiają się na leczeniu próchnicy a zapominają o zabiegach profilaktycznych. Profesjonalna higienizacja oraz instruktaż higieny powinny być pierwszym etapem leczenia pacjenta. Sukces leczenia oraz utrzymanie jego efektów zależy właśnie od stanu higieny uzębienia. Systematyczne i prawidłowe dbanie o higienę jamy ustnej pozwoli ochronić zęby przed próchnicą czy chorobami dziąseł.

 

Czytaj więcej…

Leczenie Próchnicy

Próchnica zębów to choroba bakteryjna. Powstaje w wyniku rozkładania przez bakterie cukrów na kwasy organiczne, które obniżają pH jamy ustnej i prowadzą do demineralizacji szkliwa. Próchnicę można leczyć w dwojaki sposób w zależności od tego na jakim jest ona etapie.

Jeżeli jest to tzw. próchnica początkowa objawiająca się jako biała, matowa plama (która może ciemnieć na skutek barwników pochodzących z pokarmu) czyli tzw. odwapnienie szkliwa. Jeżeli odwapnienie szkliwa zostanie w porę zauważona, możemy uniknąć nieprzyjemnego borowania a zastosować remineralizację szkliwa. Polega to na nałożeniu na oczyszczoną powierzchnię zęba specjalistycznego preparatu, którego zadaniem jest wbudowanie się jonów wapniowych, fosforanowych i fluorkowych w naruszone miejsce. Zabieg należy systematycznie powtarzać. Stomatolog może też zalecić pacjentowi preparaty odpowiednie do stosowania w domu.

Jeżeli natomiast próchnica nie zostanie zatrzymana na etapie próchnicy początkowej a bakterie zaczną niszczyć zębinę powstanie ubytek próchnicowy potocznie nazywany „dziurą”. W takim przypadku stomatolog najpierw musi oczyścić powstały ubytek próchnicowy przy użyciu wiertła a następnie odpowiednio go opracować aby założyć wypełnienie ubytku czyli tzw. „plombę”.

Ubytek można wypełniać różnorakimi materiałami. Obecnie używa się do tego materiałów kompozytowych lub glass-jonomerowych. Współczesne materiały są wysoce estetyczne i trwałe a to dzięki zastosowaniu nanotechnologii oraz szerokiego wachlarza odcieni tych materiałów co umożliwia dopasowanie wypełnienia do naturalnej barwy zęba.

Leczenie endodontyczne

Leczenie endodontyczne stosowane jest wówczas, gdy próchnica nie zostanie wyleczona. Bakterie będą niszczyć głębsze tkanki zęba – procesy próchnicowe będzie postępowały. W momencie, gdy procey te zbliżą się do miazgi zęba a procesu zapalnego nie będzie się już dało odwrócić niezbędne będzie leczenie endodontyczne czyli tzw. leczenie kanałowe.

Czytaj więcej…

Stomatologia estetyczna

Stomatologia estetyczna to idealne rozwiązanie dla pacjentów, którzy mają zdrowe zęby ale chcieliby poprawić ich wygląd. Stomatologia estetyczna może korygować zarówno kolor jak i kształt zębów.

W zależności od indywidualnych oczekiwań pacjenta są dostępne różne metody działania takie jak:

  • onlay/inlay
  • licówki
  • korony i mosty
Czytaj więcej…