Unpleasant procedure

Kiedy należy zabrać dziecko na pierwszą wizytę do stomatologa?

Niezwykle ważne jest żeby zabrać dziecko do gabinetu zanim pojawi się ból zęba. Za pierwszym razem warto przyjść z dzieckiem do gabinetu tylko na przegląd- tak aby bez wykonywania żadnych zabiegów mogło oswoić się z nowym miejscem, lekarzem i sprzętem.

Często popełnianym przez rodziców błędem jest zwlekanie z wizytą stomatologiczną aż do momentu kiedy dziecko boli ząb- wówczas leczenie jest znacznie mniej przyjemne dla młodego pacjenta i trwa dłużej. Dlatego tak ogromne znaczenie przykładamy do profilaktyki próchnicy u dzieci!

Czy warto jest leczyć zęby mleczne?

Zęby mleczne ze względu na swoją budowę – słabszą mineralizację i kształt sprzyjający retencji płytki bakteryjnej, są znacznie bardziej narażone na próchnicę niż zęby stałe. Dodatkowo dieta bogata w cukry i nieprawidłowa higiena potęgują częstość występowania próchnicy u dzieci.

Okazuje się, że ponad 49% 6 letnich i aż 80% 12 letnich dzieci w Polsce dotkniętych jest próchnicą!

Problem próchnicy u dzieci często jest bagatelizowany- zakłada się, że skoro zęby mleczne i tak wypadną to nie warto ich leczyć.

Takie myślenie jest zupełnie błędne.

Próchnica to źródło bakterii, które non stop mnożą się w jamie ustnej dziecka. Zęby dotknięte zaawansowana próchnicą mogą stać się bardzo bolesne lub zostać wcześniej utracone. W rezultacie w puste miejsce przesuną się zęby sąsiednie i nie będzie zachowana właściwa ilość miejsca dla mających się pojawić zębów stałych. Skutkiem tego jest występowanie wad zgryzu, często wymagających leczenia operacyjnego.

Zabiegi i procedury stomatologiczne wykonywane u dzieci

Wypełnienie w zębie mlecznym

Odbudowa korony zęba (odbudowa na wielu powierzchniach)- to precyzyjne uzupełnienie rozległego ubytku obejmującego koronę zęba. Zabieg obejmuje opracowanie ubytku z użyciem wiertła,  wieloetapowe przygotowanie ubytku do założenia wypełnienia, wypełnienie zęba wybranym materiałem z odtworzeniem jego kształtu i punktów stycznych aby prawidłowo spełniał swoją funkcję, dostosowanie zęba w zgryzie i wypolerowanie go.
Zabieg w razie potrzeby może być przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym.

Lakierowanie – profilaktyka póchnicy

400_F_68074497_V9ts9LfYOM6ACPmnCQpqKRGrFIAp28yNDzięki lakierowaniu zębów z użyciem preparatów o wysokiej zawartości fluoru, na powierzchni zęba przez kilka miesięcy pozostaje trwała wartwa fluorku wapnia. W rezultacie struktura zęba jest wysycana fluorem a przez to bardziej oporna na działanie kwasów i tworzenie się próchnicy. Zmniejsza się również nadwrażliwość zębów.
Lakiery są bezpieczne i sprawdzone klinicznie.
Wskazaniami do ich użycia są: zwiększone ryzyko wystepowania próchnicy, odsłonięte szyjki zębów, obecność białych plam, nadwrażliwość zębów, próchnica wtórna i na powierzchniach stycznych, aparaty ortodontyczne stałe.
Zabieg przeprowadzamy u dzieci i dorosłych.

Lakierowanie MI Paste i MI Paste Plus

To produkt o wysokiej skuteczności działania służący do powierzchniowej fluoryzacji i remineralizacji zębów- w rezultacie zęby są zdrowsze, bardziej oporne na działanie kwasów i tworzenie się próchnicy. Skrót MI oznacza minimalną interwencję. Zawiera wyjątkowy składnik o nazwie Recaldent (fosfopeptyd kazeiny- amorficzny fosforan wapnia), ktory uwalnia jony wapnia i fosforany na powierzchni zęba i dostarcza je jego strukturom Działanie tego składnika potęguje kontakt ze śliną.

Mi paste wystepuje w 5 przyjemnych smakach: melonowym, waniliowym, truskawkowym, tutti-frutti i miętowym.
Pastę stosuję się:

 • u osób z nadwrażliwością zębów,
 • przed i po zabiegu wybielania,
 • przed i po zabiegu prefesjonalnego oczyszczania zębów (scalingu),
 • w trakcie i po leczeniu ortodontycznym,
 • do leczenia (remineralizacji) białych plam i próchnicy początkowej,
 • u pacjentów ze zwiekszonym ryzykiem wystąpienia próchnicy,
 • u chorych ze zmniejszonym wydzielaniem śliny.

Mi Paste może być stosowana u kobiet w ciąży i dzieci poniżej 6 roku życia jako zamiennik fluoryzacji.

GT Tooth Mousse

To krem do aplikacji na powierzchnię zębów- wyjątkowy dzięki zawartosci składnika Recaldent (Fosfopeptyd kazeiny- amorficzny fosforan wapnia). Molekuły tego związku mają zdolność wiązania się z biofilmem, płytką nazębna, powierzchnią bakterii, zębów i otaczających tkanek i uwalniania bioaktywnego wapnia i fosforanów. Jego działanie stymuluje obecność śliny. Zapewenia ochronę zębów narażonych na codzienne działanie kwasów bakteryjnych i pochodzacych z pokarmu.

Wskazania do stosowania:

 • przywracanie równowagi mineralnej środowiska jamy ustnej- w szczególności u osób ze zmniejszonym wydzielaniem śliny i utrudnioną higieną jamy ustnej,
 • po zabiegu scalingu,
 • po leczeniu ortodontycznym,
 • po wybielaniu,
 • redukckja białych plam.

Lakier Fluor Protector

Lakier Fluor Protector służy do zapobiegania demineralizacji szkliwa, remineralizacji próchnicy początkowej i wzmacnianiu zębów dzięki wbudowywaniu w ich strukturę atomów fluoru. Zabieg pokrywania nim zębów trwa krótko i jest zupełnie bezbolesny. Wykonujemy go u dorosłych i dzieci. Wskazania do jego stosowania to:

 • nadwrażliwość zębów,
 • wczesna profilaktyka próchnicy.

Lakowanie zębów

To zabieg uszczelniania naturalnie obecnych na powierzchniach zęba bruzd. Są one szczególnie narażone na postawanie próchnicy- ze względu na swoj kształt, który umiemożlia oczyszczenie podczas szczotkowania zębów, cienką warstwę szkliwa i słabą minerealizację świeżo wyrżnietych zębów. Najlepszą metodą zaspobiegania temu zjawisku jest lakowanie. Polega na opracowaniu bruzdy i wypełnieniu jej ochronnym lakiem. Zabieg trwa parę minut i nie wymaga znieczulenia. Można go przeprowadać nawet u kilkuletnich dzieci.

Lapisowanie zębów

To zabieg wykonywany na zniszczonych próchnicowo zębach mlecznych, na których nie da się założyć wypełnienia . Żeby uniknąć ekstrakcji wykonujemy bezbolesny zabieg lapisowania- zatrzymuje on rozwój próchnicy w danym miejscu i pozwala zachować ząb aż do jego naturalnego wypadnięcia i zastąpienia go zębem stałym. Efekt ten uzyskujemy dzięki strącaniu na powierzchni ubytku azotanu potasu,o silnie bakteriobójczych właściwościach, i niestety czarnym kolorze. W ciągu jednej wizyty procedurę powtarzamy 3 razy.

Leczenie ortodontyczne dzieci i młodzieży

Niewiele osób ma idealnie ustawione wszystkie zęby. W młodości, dzięki temu że kości wciąż rosną można łatwiej skorygować większość wad. Dlatego tak ważne jest, wykrycie wszelkich nieprawidłowości najszybciej i rozpoczęcie terapi w optymalnym czasie. Daje to najlepsze efekty leczenia.