Doskonała higiena jamy ustnej to sposób na zachowanie zdrowego uśmiechu. Zazwyczaj pacjenci skupiają się na leczeniu próchnicy a zapominają o zabiegach profilaktycznych. Profesjonalna higienizacja oraz instruktaż higieny powinny być pierwszym etapem leczenia pacjenta.

Sukces leczenia oraz utrzymanie jego efektów zależy właśnie od stanu higieny uzębienia. Systematyczne i prawidłowe dbanie o higienę jamy ustnej pozwoli ochronić zęby przed próchnicą czy chorobami dziąseł.

Wizyta higienizacyjna przebiega w kilku etapach, na które składają się:

1. Scaling

Scaling czyli usuwanie złogów kamienia nazębnego. Kamień nazębny to nagromadzona płytka nazębna, która z upływem czasu ulega zmineralizowaniu i przekształca się w twarde złogi. Kamień nazębny powoduje stan zapalny dziąseł, który objawia się ich krwawieniem, obniżeniem oraz czerwonym zabarwieniem a także rozpulchnieniem. Nie usuwany kamień nazębny prowadzi do zaniku kości co skutkuje paradontozą. Często jest również przyczyną nieprzyjemnego zapachu z ust.

Profesjonalne usuwanie kamienia wykonuje się urządzeniem ultradźwiękowym jakim jest skaler. Odpowiednio dobraną końcówkę przykłada się do powierzchni zęba, na której jest kamień i poprzez emitowane ultradźwięki oraz mikrodrgania o wysokiej częstotliwości kamień jest rozkruszany i odpada z powierzchni zębów. Cały zabieg przebiega przy chłodzeniu sprayem wodnym tak, aby uniknąć bólu oraz uszkodzeń termicznych tkanek zębów. Jest bezpieczny i dobrze znoszony przez pacjentów. Częstotliwość wykonywania tego zabiegu jest indywidualnie dobierana do pacjenta.

2. Piaskowanie

Piaskowanie jest kolejnym etapem profesjonalnej higienizacji. Jest to zabieg, który usuwa wszelkie osady oraz przebarwienia powstałe np. na skutek picia kawy, herbaty, czerwonego wina czy palenia papierosów. Zabieg piaskowania przeprowadza się urządzeniem zwanym piaskarką , która w mechaniczny sposób usuwa zanieczyszczenia zębów poprzez mieszankę specjalistycznego piasku oraz strumienia wody pod ciśnieniem.

Piaskowanie umożliwia usunięcie przebarwień i osadów z trudno dostępnych miejsc jak powierzchnie styczne zębów czy bruzdy anatomiczne. Zabieg jest bezbolesny, jedyny dyskomfort to duża ilość wody w ustach pacjenta co jednak jest minimalizowane przez użycie ssaka. Zabieg polecany jest dla pacjentów palących papierosy i pijących dużo kawy czy herbaty. Wskazaniem do zabiegu są również stłoczenia zębów oraz stałe aparaty ortodontyczne. Piaskowanie zaleca się także pacjentom decydującym się na wybielanie zębów. Piaskowanie jednak nie usuwa trwałych przebarwień w obrębie szkliwa powstałych w wyniku wad rozwojowych szkliwa czy w wyniku przyjmowania preparatów żelaza lub tetracyklin.

3. Polishing

Polishing to kolejny etap profesjonalnie przeprowadzonej higienizacji. Zabieg jest całkowicie bezbolesny i trwa kilkanaście minut. Polega on na wypolerowaniu wszystkich powierzchni zębów przy użyciu specjalistycznych past polerskich oraz gumek i szczoteczek. Efektem zabiegu jest oczyszczona, gładka i lśniąca powierzchnia zębów.

4. Fluoryzacja

Fluoryzacja jest końcowym etapem higienizacji. Zabieg polega na aplikacji na profesjonalnie oczyszczone zęby preparatów z fluorem. Preparaty te mogą mieć postać pianki która aplikuje się na zęby na specjalnych łyżkach indywidualnych lub postać lakieru, który wciera się w zęby przy użyciu pędzelka. Efektem fluoryzacji jest zabezpieczenie zębów przed próchnicą, wzmocnienie szkliwa oraz zniesienie nadwrażliwości zębów.
Fluoryzacji nie należy wykonywać przed i po wybielaniu zębów.

5. Instruktaż higieny

Instruktaż higieny to ważny element wizyty higienizacyjnej. Pacjentowi przedstawia się metody szczotkowania zębów oraz zaleca się odpowiednie instrumentarium i preparaty do skutecznego dbania o higienę w domu. Pacjent otrzymuje wszelkie niezbędne informacje na temat zagadnień związanych z dbaniem o zęby oraz dziąsła.

Pamiętajmy o tym, że profesjonalna higienizacja jest efektywna wtedy, gdy jest regularna.

Niezbędna jest tu obustronna współpraca zarówno ze strony personelu medycznego jak i pacjenta. Tylko w taki sposób osiągamy pełną kontrolę nad zdrowym uśmiechem.