Young pregnant woman portraitUdowodniono, że stan zdrowia jamy ustnej kobiety ma istotny wpływ na przebieg i czas trwania ciąży. Badania wykazują, że aż około 18% przedwczesnych porodów i urodzeń dzieci o niskiej masie urodzeniowej spowodowane było schorzeniami jamy ustnej.

Dlatego tak ważna jest aby przed zajściem w ciąże wykonać zabiegi higienizacyjne: scaling i piaskowanie, uzupełnić wszystkie ubytki próchnicowe i wymienić nieszczelne wypełnienia. Usuwamy w ten sposób siedliska bakterii i unikamy konieczności leczenia pacjentek ciężarnych.

Jak często kobiety w ciąży powinny odwiedzać stomatologa?

Przynajmniej raz na 3 miesiące- zły stan zębów i dziąseł stanowi duże zagrożenie dla płodu. Ponad to działanie hormonów w ciąży wpływa na skład i pH śliny i stan dziąseł. Przez to kobiety ciężarne są bardziej narażone na powstawanie próchnicy i choroby przyzębia. Również częste wymioty w ciąży uszkadzają powierzchnię zębów- powodują ich demineralizację, dlatego bardzo ważna jest odpowiednia profilaktyka i regularne wizyty stomatologiczne.

Co to jest ciążowe zapalenie dziąseł?

Pod wpływem fizjologicznych zmian hormonalnch związanych z ciążą dziąsła mają wiekszą tendencję do krwawień, przerastania, rozpulchnia i mogą być bolesne. Objawy te wskazują na zapalenie ciążowe dziąseł. W przypadku ich wystąpienia pacjentka powinna koniecznie odbyć wizytę stomatologiczną!

Czy pacjętkom w ciąży podajemy znieczulenie?

Pacjentki ciężarne muszą pamiętać o poinformowaniu swojego stomatologa o ciąży. Wówczas lekarz dobierze odpowiednie zniueczulenie.