Leczenie endodontyczne stosowane jest wówczas, gdy próchnica nie zostanie wyleczona. Bakterie będą niszczyć głębsze tkanki zęba – procesy próchnicowe będzie postępowały. W momencie, gdy procey te zbliżą się do miazgi zęba a procesu zapalnego nie będzie się już dało odwrócić niezbędne będzie leczenie endodontyczne czyli tzw. leczenie kanałowe.

Leczenie kanałowe przeprowadzane jest w znieczuleniu miejscowym co eliminuje ból i dyskomfort. Polega ono na otwarciu komory zęba, usunięciu chorobowo zmienionej miazgi z komory i korzenia ,oczyszczeniu i zdezynfekowaniu oraz osuszeniu kanałów korzeniowych i wypełnieniu ich specjalną pastą uszczelniającą. Leczenie endodontyczne odbywa się pod kontrolą radiologiczną co gwarantuje jego prawidłowość.

W trudnych przypadkach leczenie to może być przeprowadzane przy użyciu mikroskopu. Ząb po leczeniu endodontycznym jest słabszy dlatego zalecane jest wykonanie wzmocnienia go przez zacementowanie w kanale wkładu z włókna szklanego aby uniknąć złamania czy pęknięcia zęba. Tak opracowany ząb wypełnia się materiałem ostatecznym lub wykonuje się na nim odbudowę protetyczną.

Należy pamiętać, że leczenie endodontyczne jest leczeniem warunkowym, co oznacza, że nie ma 100% pewności jego powodzenia jednak biorąc pod uwagę fakt, że jest to sposób na uniknięcie usunięcia zęba warto podjąć próbę takiego leczenia. Pacjent przed przystąpieniem do leczenia kanałowego jest informowany o jego rokowaniu i ewentualnych powikłaniach.
dilling-wurzelkanalbehandlung-revisionsbehandlung-bigfallvorstellung-wurzelkanalbehandlung