LAKOWANIE – OCHRONA
Lakowanie to pokrycie zupełnie zdrowych zębów (powierzchni żujących, bruzd, naturalnych zagłębień) lakiem, czyli ochronną koszulką, który zabezpiecza przed próchnicą. Lak nie tylko chroni ząb przed zaleganiem resztek pokarmowych, a w nich namnażaniem bakterii prochnicotwórczych ale także zawiera fluor, który stopniowo uwalniając się wzmacnia ząb. Lakowanie dotyczy zębów mlecznych i stałych, do 3 lat po wyrżnięciu. Zabieg jest bezbolesny i odbywa się bez użycia wiertła. Zęby są dokładnie oczyszczone przez lekarza, bruzdy wytrawione, zaaplikowany jest lak utwardzony światłem lampy stomatologicznej. Wskazana jest, co pół roku kontrola utrzymania laku, czasem jest potrzeba uzupełnienia odprysku. Z moich obserwacji wynika, że staranne założenie laku nie wymaga korekt przez wiele lat (5-8 lat), a jeśli nawet dojdzie do rozwoju próchnicy to jest ona znacznie płytsza i mniej rozległa niż w zębach nielakowanych, co potwierdza wysoką skuteczność laku.
LAKIEROWANIE – WZMOCNIENIE
Lakierowanie to pokrycie wszystkich zębów (lub zęba) preparatem fluoru po uprzednim dokładnym oczyszczeniu w gabinecie. Lakierowanie dotyczy zębów mlecznych i stałych, może być uzupełnieniem lakowania jako pełnego, planowego zabiegu profilaktyki przeciwpróchniczej lub zabiegiem niezależnym. Lakier oprócz działania profilaktycznego ma działanie lecznicze w przypadku próchnicy początkowej (remineralizuje białe plamy), zębów nadwrażliwych samoistnie, nadwrażliwych po urazach (odpryski szkliwa), nadwrażliwych w wyniku starcia patologicznego, nadwrażliwych po leczeniu (wrażliwość po wytrawiaczu). Odrębną grupę powszechnie używanych lakierów stanowią lakiery zawierające chlorheksydynę, znoszące nadwrażliwość w innym mechanizmie, stosowane niezależnie przy współistniejącym problemie chorego przyzębia.
LAPISOWANIE – IMPREGNACJA
Lapisowanie dotyczy zębów mlecznych z próchnicą, których leczenie jest niemożliwe (próchnica u bardzo małych dzieci niewspółpracujących z lekarzem lub dzieci z próchnicą okrężną obejmującą znaczną powierzchnię twardej tkanki). Lapis impregnuje, działa bakteriobójczo i mineralizująco, hamuje postęp próchnicy. Niestety najbardziej skuteczny lapis z obecnych na rynku jest zupełnie nieestetyczny, gdyż po zabiegu miejsca zajęte próchnicą zabarwiają się na czarno. Zabieg jest bezbolesny, choć trzeba przy nim uważać gdyż lapis jest żrący. Lapis nakłada się 3 razy, co tydzień i powtarza 3 razy, co 3 miesiące.
Odpowiedziała lek.stom. Małgorzata Pawłowska
+odnośnik w ofercie:
Lakierowanie Duraphat, MI Paste i Mi Paste Plus, Lakierowanie Flour Protektor, Lakowanie, Lapisowanie