Pacjentka w ciąży w gabinecie stomatologicznym

Przyszłą mamę, jeszcze przed przyjściem dziecka na świat, często pochłania chęć jak najlepszego odnalezienia się w nowej roli.  Badania u lekarza  prowadzącego ciążę, dbanie o zdrowy tryb życia i zbilansowaną dietę,  przygotowanie miejsca w domu dla nowego członka rodziny, wyprawka dla dziecka, wybór imienia, szpitala, przygotowania do porodu…

W takim natłoku nowych zdarzeń i emocji zdarza się, że panie nie mają czasu by myśleć o swoich zębach, co mogą zresztą, mieć wspólnego zęby z dobrostanem maluszka?

Okazuje się, że znacznie więcej niż mogło by się wydawać.

Najnowsze  badania  wykazują ścisłe związki  pomiędzy niską masą urodzeniową dziecka,  przedwczesnym porodem, a chorobami przyzębia u matki.

Infekcje bakterią Porphyromonas Gingivalis (występującą w ciężkich postaciach przewlekłego zapalenia przyzębia)  w badaniach na zwierzętach  skutkowały spadkiem masy urodzinowej u potomstwa aż o 20%.

Wśród pacjentek cierpiących na zapalenie przyzębia i nieleczonych odsetek przedwczesnych porodów wynosił 10,7%, podczas gdy u kobiet, które podjęły  leczenie, odsetek ten  zmniejsza się do  1,8%.

Co przyszła mama może zrobić żeby zaoszczędzić sobie stresu i dać maluchowi jak najlepsze warunki do przyjścia na świat?

Przede wszystkim badać się!

Nawet jeśli okaże się, że stan jamy ustnej wymaga leczenia to można je zaplanować i wdrożyć w sposób bezpieczny dla matki i dziecka.

Najbardziej korzystna jest oczywiście  taka sytuacja, gdy  kobieta zgłosi się do dentysty przed planowaną ciążą. Można wówczas w dogodnych warunkach ocenić potrzeby lecznicze i je zrealizować, wykonać prześwietlenia, zabiegi higienizacyjne, takie jak usunięcie kamienia nazębnego (scaling)  i piaskowanie usunięcie osadu, zlecić właściwą profilaktykę przeciwpróchniczą

W okresie ciąży zalecane są co najmniej 2 wizyty kontrolne a najlepiej w każdym trymestrze,  żeby mieć pewność, że sytuacja w jamie ustnej jest cały czas na zadowalającym poziomie.

Co w sytuacji kiedy ciąża nie była planowana lub kobieta nie zdążyła zakończyć leczenia?

Zależnie od etapu ciąży postępowanie może być różne:

  • W I trymestrze- najważniejsza jest badanie, ocena potrzeb leczniczych pacjentki, uczenie właściwych nawyków higienicznych i dietetycznych. Leczenie ograniczamy do nagłych przypadków np dolegliwości bólowych zęba, lub jego złamania.
  • II trymestr – to najlepszy i najbezpieczniejszy czas zarówno na leczenie jak i wykonanie zabiegów profilaktycznych.
  • III trymestr- optymalne jest zakończenie ewentualnego leczenia do połowy tego trymestru.

Podsumujmy:

  1. Regularne wizyty kontrolne i profilaktyka pomogą wychwycić szybko problemy stomatologiczne i uniknąć przykrych niespodzianek.
  2. Stan jamy ustnej jest ważny nie tylko dla zdrowia i dobrego samopoczucia matki,  ma też znaczący wpływ na rozwój dziecka i przebieg ciąży.
  3.  Zdrowia i dobrego samopoczucia życzymy wszystkim mamom i ich pociechom!

Ciężarna u dentysty  – odpowiadamy na kilka ważnych pytań.

Czy w ciąży w ogóle można w ogóle chodzić do stomatologa?

Nawet u pacjentek nie zgłaszających problemów z zębami konieczne są wizyty kontrolne w każdym trymestrze ciąży. Czasem pacjentka nie wie, że dzieje się coś co wymaga leczenia. Regularne kontrole pozwolą szybko wychwycić ewentualne problemy stomatologiczne i rozwiązać je na jak najwcześniejszym stadium.

Czy w ciąży można robić znieczulenie u dentysty?

Tak- po zbadaniu i zebraniu dokładnego wywiadu stomatolog dobierze najbezpieczniejszy preparat do wykonania znieczulenia.

Czy w ciąży można leczyć zęby kanałowo?

Tak- błędem jest pozostawienie niewyleczonego zęba ze stanem zapalnym. Kanał można wypełnić ostatecznie lub tymczasowo w  bardziej skomplikowanych przypadkach można  poczekać z ostatecznym wypełnieniem do czasu po porodzie.

Czy w ciąży można usuwać zęby?

Tak, ekstrakcja zębów w uzasadnionych przypadkach jest możliwa w ciąży. Oczywiście wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym odpowiednio dobranym dla pacjentki.

Czy w ciąży można zdejmować kamień i osad z zębów?

Tak, scaling jest bardzo ważnym zabiegiem dla zdrowia tkanek przyzębia. Udowodniono zależność między chorobami  przyzębia a zwiększonym ryzykiem wystąpienia niskiej masy urodzeniowej i przedwczesnego porodu.

Kiedy najlepiej wykonać scaling?

Najlepiej scaling wykonać przed planowaną ciążą lub, jeśli jest taka potrzeba, w II trymestrze.

Czy można wybielać zęby w ciąży?

Nie- preparaty do wybielania zębów zawierają silnie utleniające substancje chemiczne. Nie ma badań, które wskazywały by na bezpieczne stosowanie takich preparatów w trakcie ciąży.

Opracowała lek. dent. Pola Żmuda-Soroczyńska