Stomatologia estetyczna to idealne rozwiązanie dla pacjentów, którzy mają zdrowe zęby ale chcieliby poprawić ich wygląd. Stomatologia estetyczna może korygować zarówno kolor jak i kształt zębów.

W zależności od indywidualnych oczekiwań pacjenta są dostępne różne metody działania takie jak:

  • onlay/inlay są to pełnoceramiczne wypełnienia wykonywane przez technika dentystycznego na podstawie wycisku odwzorowującego opracowany ubytek próchnicowy. Wypełnienia te stosowane są przy dużych ubytkach zębów bocznych. Gwarantują one idealną rekonstrukcję anatomicznego kształtu zęba. Są bardzo trwałe i odporne na ścieranie i cechują się wysoką estetyką.
  • licówki są polecane pacjentom z przebarwieniami zębów lub z nierównymi zębami. Stosowane są również przy zamykaniu diastemy (przerwa między zębami). Licówki wykonuje się przez zeszlifowanie cienkiej warstwy szkliwa z powierzchni licowej zęba (stąd nazwa) a następnie poprzez pobranie wycisku i zacementowaniu otrzymanych z laboratorium techniki dentystycznej gotowych licówek. Zaletą tej metody jest niewielka ingerencja w szkliwo zęba oraz odporność na przebarwienia, co gwarantuje ich długotrwałe efekty estetyczne.
  • korony i mosty to uzupełnienia protetyczne, które są podobne do licówek jednak obejmują całą powierzchnię zęba. Korona na odtworzenie uszkodzonego zęba, poprawienie jego kształtu, wielkości i koloru. Most umożliwia uzupełnienie brakującego zęba, pod warunkiem, że w miejscu brakującego zęba występują zęby sąsiadujące, które służą jako filary mostu. Korony lub mosty mogą być wykonane z porcelany na podbudowie metalowej lub z materiału pełnoceramicznego czy na podbudowie z cyrkonu. Jest to leczenie, które wymaga oszlifowania całego zęba dlatego stosowane jest jako optymalna metoda leczenia.