Adaptacja to nic innego jak pierwsza wizyta dziecka u dentysty. Co zrobić aby przebiegła ona w sposób spokojny i przyjazny?

Adaptacja dzieci w gabinecie dentysty

Przede wszystkim Drogi Rodzicu ważna jest Twoja rola , nie stwarzaj atmosfery przepełnionej niepokojem, powiedz dziecku, że dentysta to lekarz, który dba o to by zęby były białe i zdrowe. O wszystkich czynnościach wykonywanych przez lekarza stomatologa można opowiedzieć dziecku w sposób dla niego łagodny i zrozumiały. Bardzo ważne jest słownictwo jakim się posługujemy. Należy unikać słów z negatywnym wydźwiękiem takich jak ból, strach, cierpienie itp. Jednak jeśli wiemy, że dziecko czekać będzie nieprzyjemna wizyta należy je o tym uprzedzić i przygotować. To bardzo ważne aby nie zburzyć zaufania u małego pacjenta. A przede wszystkim należy dopilnować aby pierwsza wizyta miała miejsce wtedy gdy ząbki są zdrowe aby dziecko kojarzyło ją jako coś przyjemnego.

Systematyczne wizyty

Jeżeli wizyty kontrolne u stomatologa będą systematyczne dziecko będzie je traktować jako coś oczywistego. Jeżeli natomiast pierwsza wizyta dziecka u stomatologa ma miejsce wtedy, gdy ząb już boli od kilku dni – słowo „dentysta” i gabinet stomatologiczny będzie się niestety kojarzyło dziecku z bólem i cierpieniem.

Na wizytę u stomatologa z dzieckiem należy wybrać taką porę dnia, w której dziecko ma najlepszy humor. Nie powinno być zmęczone ani śpiące. Z doświadczenia wiemy, że zmęczone i znudzone dziecko nie będzie spokojnym pacjentem.

Nie od razu, cierpliwości

Nie oczekujmy od dziecka, że już przy pierwszej wizycie zasiądzie na fotelu a co więcej pozwoli sobie zajrzeć do buzi. Bardzo ważna jest tu cierpliwość – nie tylko nasza jako zespołu stomatologicznego, ale i Twoja Rodzicu. Jednym dzieciom potrzeba będzie dwóch, trzech wizyt a innym pięciu czy siedmiu. W każdym razie warto poczekać! Cierpliwość zaprocentuje w przyszłości dzielnym małym pacjentem.

Sama wizyta adaptacyjna to oswajanie się dziecka z gabinetem. Stomatolog pokazuje gabinet, fotel, urządzenia, narzędzia. Opowiada o nich w sposób przystępny i zrozumiały dla dziecka jednocześnie wzbudza jego ciekawość. Jest to bardzo istotna wizyta w ogromnym stopniu przyczyniająca się do późniejszego zachowania dziecka w gabinecie. Pierwszą wizytę u dentysty należy zaplanować jak najwcześniej np. około 1 roku życia. Wizyty kontrolne powinny być regularne, mniej więcej co pół roku. Oprócz tego dziecko powinno dostawać dobre przykłady dbania o higienę w domu. Po wizycie mały pacjent otrzymuje symboliczną nagrodę (medal za odwagę, mały gadżet).

Pozytywne odczucia dzieci związane z wizytą w gabinecie to sukces i satysfakcja zarówno dla rodziców jak i personelu. Zadbajmy o ten sukces razem !